Яка користь від сухофруктів?

Багато хто вибирає сухофрукти, як і свіжі плоди, воліючи ті, що виглядають красивіше. Чи правильний такий підхід? Часто стверджують, що сухофрукти настільки ж корисні, як і свіжі плоди. Насправді сухофрукт – це вже не зовсім той фрукт, з якого його зробили. У ньому значно менше вітаміну С, а води залишається всього 20-25% Зате всього іншого в сухофруктах може бути більше, ніж у свіжих. Наприклад, в сухофруктах набагато більше цукрів, – розповідає Олександр Міллер, лікар-дієтолог і кандидат медичних наук. – Це не дуже добре, від цукрів сухофрукти дуже калорійні. Плюс до всього до деяких сухофруктам цукор додають додатково. Але, з іншого боку, у них багато і плюсів. Адже вони є концентрованим джерелом багатьох вітамінів, макро-і мікроелементів, антиоксидантів і клітковини.

Термін «сухофрукт» спрощує наші уявлення про ці продукти. Нерідко крім сушіння вони проходять ще й додаткову консервацію, щоб не псувалися. Найчастіше в якості консерванту використовують речовини на основі сорбінової кислоти (Е200-202). На щастя, вони одні з найбезпечніших – деякі фахівці навіть вважають їх корисними для імунітету. А ось у діоксиду сірки і сульфітів (добавки Е220, Е221, Е225, Е226), якими теж обробляють деякі сухофрукти, репутація гірше. Навіщо ж їх застосовують?

Сухофрукти – це висушені природним або промисловим способом ягоди і фрукти. Залишкова вологість сухофруктів – близько 20%.  Сушка фруктів і ягід – один з найдоступніших способів їх зберігання, що дозволяє зберігати максимальну кількість вітамінів і мінералів. Сухофрукти – цінний продукт харчування.

До складу сухофруктів входять:
вітаміни – А, В1, В2; В3; В5; В6, Р
мінеральні речовини – залізо, кальцій, магній, фосфор, калій, натрій
велика кількість корисних вуглеводів – фруктоза і глюкоза
органічні кислоти
баластні речовини – пектин.
Сухофрукти роблять позитивний вплив на здоров’я людини, вони незамінні в лікувальному і повсякденному харчуванні.

Найбільш відомі сухофрукти:
сушені абрикоси – курага, урюк, Кайсен
сушений виноград – родзинки
сушені сливи – чорнослив.
Для виготовлення сухофруктів використовують більшість відомих плодів і ягід – яблука, груші, вишню, фініки, інжир, журавлину, чорницю, ожину, малину, шипшина та інші.

Цікава та корисна інформація про сухофруктах

Навіщо брати в дорогу сухофрукти? – Сухофрукти займуть небагато місця в дорожній сумці, але вони достатньо калорійні, щоб вгамувати голод і навіть знизити невгамовний апетит. Крім того, калорії, що містяться в них, не так шкідливі, як в цукерках і шоколаді.

Ізюм – багато хто вважає, що гарний золотавий родзинки роблять з світлого винограду, а коричневий – з темного. Це не так. Майже весь родзинки зазвичай виробляють зі світлих сортів. Але при сушінні ягоди сильно темніють, і, щоб послабити це, використовують сульфіти. Стабілізуючи золотисте забарвлення, вони працюють і як консерванти.

Сульфіти застосовують у різних сухофруктах, і дуже важливо знати, є вони там чи ні. Адже фахівці рекомендують всі сухофрукти з цими консервантами обов’язково мити гарячою водою. На наших упаковках надзвичайно рідко можна знайти згадку про сульфіти, і, щоб не помилитися, мийте перед їжею всі сухофрукти. А вже якщо вони золотисті і красиві, тим більше.

Сушені абрикоси ми зазвичай називаємо курагою. Це не зовсім правильно. Курага – це тільки один вид «сухоабрікосов». Це розрізані навпіл плоди, з яких видалена кісточка. Є ще сушені абрикоси з кісточками – урюк і абрикоси, з яких кісточку видавили, – кайса. Але ці тонкощі потрібні тільки на ринку. У магазинах сухофрукти зазвичай продають в готових упаковках, і ці терміни використовують рідко. Пам’ятайте, що не самі золоті і не найкрасивіші сушені абрикоси можуть виявитися самими натуральними – без сульфітів вони часто стають сіруватими й бляклими.

Майже ліки

Чорнослив – звичайна сушена слива. Він регулює роботу кишечника, змагаючись за ефективністю з ліками, і містить масу корисних антиоксидантів. Краще купувати його без консерванту і в прозорих пакетах, щоб їх бачити. Ягоди повинні бути блискучими, чорними і соковитими. Коричневий відтінок говорить про те, що чорнослив не кращої якості, можливо, його обробили гарячою водою перед сушінням.

Сухофрукти з ананасів, папайї, манго та інших тропічних плодів виглядають дуже яскравими, як льодяники. Часто схожою на них буває і вишня. По суті, всі вони набагато ближче до цукати. Їх буквально просочують цукром, деякі навіть варять у цукровому сиропі. Часто їх додають до сумішей справжніх сухофруктів. І якщо ви стежите за вагою і сидите на дієті, вам потрібно знати, що така «екзотика» не просто калорійна, а суперкалорійна.

Кілька простих правил покупки сухофруктів:

Іноді сухофрукти можуть бруднити заводську упаковку і виглядати трохи вологими або жирними. Найчастіше так буває з чорносливом або бананами. Як правило, це не дефект продукту, просто до нього іноді додають рослинну олію.  Потримайте сухофрукт в руці, оцініть його щільність; він повинен бути еластичним.  Пересушені плоди неправильно сушили або дуже довго зберігали.